

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.313 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.6 A |
| Gate Charge | 16.9 nC |
| Drain to Source Resistance | 55 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 1403
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13844
Ext.Price$0.13844
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13844 | $0.13844 |
| 10 | $0.06922 | $0.69220 |
| 50 | $0.06224 | $3.11200 |
| 100 | $0.05597 | $5.59700 |
| 500 | $0.05222 | $26.11000 |
| 1000 | $0.04873 | $48.73000 |
| 3000 | $0.04547 | $136.41000 |
| 5000 | $0.03910 | $195.50000 |
